Manuál k cosanostraraces

Obsah

Obsah

TIP: K manuálu se můžeš kdykoliv vrátit z menu Obecné – Manuál.

 

První kroky

První kroky ve hře (aneb alespoň toto si rozhodně přečti)

Jedno z nejdůležitějších zobrazení ve hře je zobrazení Hlavní stránky. Proto je Hlavní stránka dostupná nejen z horního menu, ale odkaz máš kdekoliv ve hře při ruce i v podobě ikony domu v levém spodním roku. Nauč se toto zobrazení často používat, soustředí v sobě veškeré důležité informace o tvé herní postavě, ale především i přehled čekací doby, která ti pomáhá při plánování zločineckých i ostatních akcí.

Podrobnosti k jednotlivým aspektům hry nalezneš dále v tomto manuálu, jako začínající hráč si ale musíš uvědomit jednu věc: Pravděpodobnost úspěšného provedení zločinu je malá, protože nemáš ještě „zkušenosti“. Budeš proto velmi často končit ve vězení (kdykoliv se můžeš z vězení vyplatit, ale dobře počítej, stojí to peníze). To se ale rychle změní, každé provedení zločinu (úspěšné i neúspěšné) ti zvedá šance na jeho úspěšné provedení. Po pár pokusech se již tedy začne postupně dařit. Co je ale důležité, aby se každý nový hráč ze začátku soustředil jen vždy na ten první zločin v seznamu a opakovaně ho vybíral. Tak nejrychleji navýšíš šance na úspěch a pak se můžeš zaměřit i na ostatní zločiny, které jsou těžší a šance roste pomaleji.

Tři nejdůležitější ukazatele úspěšného mafiána: Peníze, Síla, Postup.

Peníze

Význam peněz by se dal vyjádřit jedním upraveným příslovím: „Bez peněz do mafie nelez“. Na začátku hry bude hlavním příjmem zisk při úspěšném provedení zločinu a krádeže aut, které pak můžeš prodat na trhu nebo prodejci z menu Sousedství - Garáž. Peníze můžeš získat například i v kasinu, kde se konkrétní možnosti řídí podle toho, zda máš nebo nemáš VIP účet. Jednou za čas můžeš i pracovat přímo pro mafii. Nejrychlejší způsob získání peněz je samozřejmě pomocí Kreditů, které lze za peníze směnit v menu Kredit – Směnárna. Možností je víc a budou popsány dále v manuálu.

Síla

Síla je určující pro umístění v žebříčku a samozřejmě jedním z nejdůležitějších aspektů pro úspěšné provedení útoku na jiného mafiána. Celková síla se skládá především z útočné a obranné síly. Sílu získáváš hlavně nákupem zbraní a ochrany v menu Sousedství – Obchod. Podrobnosti popsány dále v manuálu.

Postup (Hodnost)

Od Nováčka postupuješ v žebříčku hodností až po Kmotra. Různé hodnosti pak otevírají ve hře další možnosti (viz seznam hodností). Postup v rámci hodností získáváš převážně díky úspěšně provedeným zločinům, nebo třeba i vysvobozením jiného mafiána z vězení.

Potvrzování akcí

Pro potvrzení každé akce je používán ochranný mechanizmus, který zabraňuje využívání automatických skriptů nefér hráči. Pod formuláři se zobrazují čtyři obrázky v náhodném pořadí. Pokud hraje hráč „člověk“, tak ví že má kliknout na ikonu zbraně, pokud je kliknuto na policejní auto, je hráč dočasně umístěn do vězení.

obrana boti

Zpět k obsahu

Herní obrazovka

Rozdělení obrazovky

Herní obrazovka

 1. Horní menu
 2. Levé menu
 3. Pravé menu
 4. Herní panel
 5. Lišta statistik
 6. Pomocná informační lišta
 7. Pomocný odkaz na Hlavní stránku

 

1. Horní menu

Kromě Hlavní stránky (nejdůležitějšího zobrazení ve hře) nabízí i možnost kontaktovat provozovatele hry, nebo se obrátit s otázkou na kteréhokoliv člena teamu.

2. Levé menu

Nabízí komplexní možnost přístupu k různým herním akcím, nastavením a funkcím.

3. Pravé menu

Nabízí komplexní možnost přístupu k různým herním akcím, nastavením a funkcím.

4. Herní panel

Zde se podle výběru z menu zobrazují konkrétní možnosti k provedení akce nebo nastavení.

5. Lišta statistik

Zde se zobrazují nejdůležitější statistiky a hodnoty k herní postavě.

6. Pomocná informační lišta

Je dostupná na každé stránce a uvádí počet fanoušků hry z řad uživatelů Facebooku. Pokud jsi uživatelem Facebooku, je dobré potvrzením „To se mi líbí“ stát se naším fanouškem. Prostřednictvím Facebooku pak budeš jako první informován o připravovaných novinkách, případně právě spuštěných akcích. Jednotlivá oznámení pak můžeš třeba i okomentovat. Dále uvádí informaci o trvání kola - Informuje tě o tom, kdy bude ukončeno a vyhodnoceno aktuální kolo. Krátce po restartu se místo odpočtu zobrazuje informace, že právě proběhl restart.

7. Informace o trvání kola

Informuje tě o tom, kdy bude ukončeno a vyhodnoceno aktuální kolo. Krátce po restartu se místo odpočtu zobrazuje informace, že právě proběhl restart. Na rozdíl od přesného času, se odpočet řídí lokálním nastavením času ve tvém počítači.

Zpět k obsahu

Status bar a oznamovací oblast

Status bar a oznamovací oblast

Status bar

 

1. Celková síla

Celková síla se skládá z útočné a obranné síly a je hlavním kritériem při vyhodnocování útoku na jiného mafiána, kde samozřejmě záleží i na rozložení útoku a obrany. Sílu získáš například nákupem zbraní nebo obrany v obchodě, navštívením posilovny nebo boxerského klubu, nebo i výhrou v kole štěstí.

2. Země pobytu

Zobrazuje aktuální místo tvého pobytu. Pro ostatní mafiány je tato informace skryta, čímž je podnikání útoků na konkrétního mafiána zajímavější. Konkrétního mafiána můžeš napadnout jen tehdy, pokud se nacházíš ve stejné zemi. Spoléháš pak na náhodu, nebo můžeš využít detektivní systém a mafiána si nechat vyhledat, což ale nemusí být vždy úspěšné, nebo také nemusíš mafiána v detekované zemi zastihnout. Do jiné země cestuješ pomocí letadla z místního letiště, menu Sousedství - Letiště.

Je ale mnohem více důvodů, proč cestovat do jiné země. Například pořízení nového objektu, nákup levnější munice, nebo naopak výhodnější prodej drog. Některé země dokonce i nabízejí akce, které v jiných dostupné nejsou:

USA
V USA můžeš hledat záhadné balíčky a přijít si tím i ke kreditům
Německo
Chytří hráči vydělávají hodně peněz na burze v Německu
Čína
Z Číny můžeš pašovat emigranty
Itálie
V Itálii si můžeš vydělat peníze navíc tím, že opatříš společnice pro papeže
Kolumbie
V Kolumbii si můžeš každý den vsadit na fotbalový zápas, a tak vydělat slušné peníze

3. Peníze v hotovosti

Je mnoho možností, jak vydělat peníze. Následující seznam je malý nahléd do možností jak je získat (některé mohou být dostupné jen pro VIP účty):

Prodat auta
Zaútočit na ostaní hráče
Pracovat pro mafii
Hrát v kasinu
Vlastnictví a správa objektů
Denní úvěr 3% na Váš bankovní zůstatek (aktivace ve směnárně)
Prodávat drogy
Staňte se částí úspěšné zločinecké rodiny, která vlastní hodně km² půdy
Roztočit kolo štěstí
Zapojit se do organizovaného zločinu
Plnit mise
Vyměnit kredit za herní peníze na bankovním účtě

4. Peníze v bance

Na rozdíl od peněz v hotovosti, nemůžeš být o peníze v bance okraden když na tebe někdo zaútočí. Abys ale mohl peníze používat, musíš je mít k dispozici v hotovosti. Proto lze každý den provádět omezené množství transakcí převodu. Pokud ale budeš během útoku zavražděn (tvé zdraví klesne na 0%), přicházíš i o peníze v bance. Pokud máš ustanoveného dědice, tak 50% peněz obdrží při tvé smrti on. Ve hře je ale k dispozici trezor, pokud máš peníze uložené i v něm, tak jakmile se po vraždě oživíš, tyto peníze ti zůstávají nadále.

5. Zdraví

Udržuj své zdraví neustále na maximu. Pokud po nějakém útoku klesne na 0%, tak zemřeš. Zdraví můžeš obnovit ve směnárně za kredity, nebo si musíš zaplatit z peněz v hotovosti léčbu v nemocnici. Navíc pokud klesne tvé zdraví pod 30%, nedovoluje tvůj zdravotní stav žádnou činnost a opět ho musíš obnovit, nebo se jít vyléčit.

6. Kredity

Kredity ti umožňují pořídit si velké množství zvýhodnění a vylepšení (mimo jiné i VIP účet), díky čemuž se pak stáváš opravdu profesionálním mafiánem. Kredity můžeš nakoupit, ale lze je v určitém množství získat i běžnou hrou.

7. Hodnost

Hodnost je ukazatelem toho, jak si jako mafián vedeš. Některá místa v žebříčku hodnosti dokonce přináší i nové možnosti do hry:

Zde je seznam možných umístění a jejich náležícím právům a možnostem.

Nováček Všichni noví hráči začínají s tímto umístěním Nováček
Přívrženec Přívrženec
Poslíček Poslíček
Lokaj Od tohoto umístění můžete používat poznámkový blok Lokaj
Kapsář Kapsář
Pašerák S tímto umístěním můžete vykrádat kamiony Pašerák
Podvodník Podvodník
Zloděj kol S tímto umístěním obdržíte € 10.000 peněz denně za Vaší prestiž Zloděj kol
Zloděj v obchodech Zloděj v obchodech
Zloděj S tímto umístěním je možné zbavit respekt body jiným hráčům Zloděj
Podnikavec Podnikavec
Lupič Lupič
Dealer Dealer
Odborník na trezory Odborník na trezory
Informátor Informátor
Velitel gangu Velitel gangu
Kmotr Kmotr
Po dosažení Kmotr bude Váš pokrok pokračovat napříč levely. Pak začnete jako Kmotr na levelu 1 a můžete navěky udržet pohyb nahoru v žebříčku. Kmotr level 120 je tedy možné.

Ve stavovém řádku můžete vidět Vaše současné umístění a pokrok k dalšímu levelu. Tento řádek je průběžně obnovován. Když je řádek plný, stoupnete v žebříčku.

8. Postup k další hodnosti

Znázorňuje tvůj postup k další hodnosti, tedy okamžiku, kdy jsi opět o něco víc váženější mafián. Postup ovlivňují především úspěšně vykonané zločiny a krádeže, nebo i vysvobození jiných mafiánů z vězení.

9. Oznamovací oblast

Stejně tak jak se status bar zobrazuje na každé stránce, tak i oznamovací oblast je k dispozici téměř na každé stránce. Nejvíce informací poskytuje na Hlavní stránce, ale i na ostatních informuje například o obdržené zprávě, nebo zda se pokoušíš použít funkci dostupnou pouze pro VIP, nebo pokud je dostupná jen v nějaké konkrétní zemi.

Zpět k obsahu

Útok / zabití

Útok a zabití


Útok na jiného hráče

Zaútočením na někoho si vyděláš extra peníze. Po úspěšném útoku dostaneš část peněz, které jsi tomuto hráči ukradl. Tvůj protivník navíc ztratí i na zdraví. Nicméně je ale také omezení, kolik útoků můžeš zahájit během 24 hodin: můžeš zaútočit 100x na jiné zločince, z toho 5x na stejnou osobu.

Čím více použiješ pro útok munice, tím jsou větší šance na úspěch, tvůj soupeř také ztratí více zdraví touto cestou. Není žádná 100% záruka že vyhraješ. Máš pouze jednu jistotu: čím je lepší tvé umístění, síla a také množství použité munice, tím jsou větší šance na úspěch. Samozřejmě záleží i na poměru rozložení celkové síly do útoku a obrany jak u tebe, tak u soupeře.

Jsou ale také nevýhody útoku. Zahájení útoku tě bude stát určité množství síly. Proto si pozorně vybírej tvé oběti. Pokud prohraješ útok který jsi zahájil, ztratíš pak samozřejmě i část zdraví.

Někdy se stane, že nemůžeš zaútočit. Toto jsou možné příčiny:

 • - Jsi pod ochranou
 • - Tvá oběť je pod ochranou
 • - Už jsi dnes vykonal 100 útoků, nebo jsi už dnes tohoto hráče 5 krát napadl
 • - Vykonáváš práci
 • - Během 5 předchozích hodin jsi někoho zabil a musíš počkat než tato lhůta uplyne
 • - Oběť je o 5 a více hodností horší než ty


Zabití a smrt

Možné riziko útoku je smrt. Pokud zdraví tvé oběti spadne na 0%, tak to znamená, že jsi ji zabil. Samozřejmě toto funguje oběma směry!

Pokud zavražděný hráč měl nějaké aktivní aukce, tak bude aukce ukončena a peníze vráceny nejvyšší nabídce.

Pokud hráč nepřežije útok, ztrácí tím následující:

 • - Všechny peníze v hotovosti a peníze na bankovním účtu (50% hráči uvedenému v závěti, zbytek vrahovi)
 • - Objekty ve vlastnictví (kasina, nemocnice, prezidentský post atd.)

Tip: Skladuj tvé peníze v trezoru. I v případě tvé smrti tam uložené peníze zůstanou. Kredity i VIP účet rovněž po smrti zůstávají.

Zatímco jsi mrtvý, nemůžeš aktivně pokračovat v normální hře. Můžeš se pouze odhlásit, koupit kredit nebo se oživit ve směnárně. Také můžeš zdarma restartovat svou postavu, ale tím všechno ztratíš a začínáš znovu tak jako by ses právě registroval. Pokud zvolíš oživení ze směnárny, pokračuješ ve hře jako by se zabití neodehrálo (až na ztracené peníze mimo trezor).

Aby to byla zábava pro všechny, nemůžeš pouze stále zabíjet. Po vraždě musíš počkat 5 hodin před tím, než můžeš znovu zaútočit.

Zpět k obsahu

Čekací doba

Čekací doba

Čekací doba

Přehled časů čekací doby je vždy dostupný na Hlavní stránce. Jedná se o interaktivní zobrazení limitu, po kterém můžeš tu stejnou akci opět podniknout. Výčet akcí se může lišit podle toho jestli například vlastníš některé objekty, nebo na konkrétní situaci ve hře. Pokud je u akce zobrazen nulový čas, znamená to že na tento nulový čas můžeš kliknout. Následně budeš přenesen přímo k provedení akce a nemusíš použít menu.

Tip: Pokud na nulový čas klikneš a není vyvolána akce, kliknutí opakuj. Čas je totiž neustále kontrolován a můžeš se při kliknutí zrovna „trefit“ do okamžiku aktualizace.

Zpět k obsahu

Poker

Poker

Poker je hra, kde dáváte sázky na Vaše karty. Hra, která se zde hraje, je Texas Hold 'em.

Minimální sázky
Před tím, než hra začne, jsou umístěny minimální sázky. V hře Texas Hold 'em je používáno tlačítko, které ukazuje, který hráč rozdává karty. Před tím, než karty mohou být rozdány, hráči nalevo od rozdávajícího hráče musí zaplatit menší a větší minimální sázku. Po tom dostane každý hráč 2 karty otočené směrem dolu.

Možnosti sázení
Možnosti, které hráč má, jsou: "složit", "podržet", "vsadit", "dorovnat" a "zvýšit". Ne všechny možnosti jsou dostupné v každém kole, záleží na akcí hráčů, kteří už hráli. Možnosti, která je vždy dostupná, je "složit", hráč ukončí kolo složí karty a čeká do příštího kola. Pokud ještě žádný hráč nevsadil, hráč může "podržet" (žádné vsazení, ale pokračování ve hře) nebo sám vsadit. Pokud hráč vsadil, hráči po něm můžou "dorovnat", "zvýšit" nebo "složit". Pokud hráč dorovná, tak to znamená, že pokračuje ve hře a vyrovnává předchozí sázku. Pokud zvýšíte, tak to znamená, že ne jenom pouze dorovnáte, ale i převršíte předchozí sázku.

Pre Flop
Až všichni hráči dostanou své karty, můžou buď "zvýšit", "dorovnat" nebo "složit". Hráč u větší minimální sázky hraje první. Pokud chce dorovnat, musí doplatit tolik, kolik sázka je. Pre flop proces pokračuje do té doby, co všichni hráči vsadili stejnou sumu.

Flop
Flop znamená, že 3 karty jsou položeny na stůl. Tyto karty mohou být použity všemi hráči, kteří pořád hrajou. První, který hraje, je hráč nalevo rozdávajícího hráče. Možnosti, které hráči mají jsou ty samé jako pro Pre Flop. Nicméně, pokud nikdo ještě nevsadil, máte možnost "podržet".

Turn
Když všichni aktivní hráči už vsadili stejnou sumu v kole Flop, tak je na stůl položena karta Turn. Toto je čtvrtá karta pro hráče. Po této kartě se hraje ještě jedno kolo stejně jako v kole Flop.

River
Když všichni aktivní hráči vsadili stejnou sumu v kole Turn, pátá a také poslední karta je položena na stůl. Stejně jako před tím: hráč nalevo od rozdávajícího začíná kolo.

Vyložení karet
Když všichni aktivní hráči vsadili v kole River, tak jsou otočeny všechny karty. Použitím maximálně 5 karet, hráč, který zahraje nejlíp, vyhrává.

Kombinace v pokeru
V pokeru jsou možné následující kombinace, seřazené podle nejvyšší po nejnižší hodnotu, ale podle nejnižší po nejvyšší v pravděpodobnosti.

Royal Flush Pět karet stejné barvy v posloupném pořadí s Esem A♠ K♠ Q♠ J♠ 10♠
Straight Flush Pět karet stejné barvy v posloupném pořadí Q♦ J♦ 10♦ 9♦ 8♦
Čtyři stejného druhu čtyři karty stejné hodnoty 4♣ 4♦ 4♥ 4♠ 9♥
Full House Tři karty stejné hodnoty skombinované s párem stejné hodnoty 8♣ 8♦ 8♠ K♥ K♠
Flush Pět karet stejné barvy K♠ J♠ 8♠ 4♠ 3♠
Straight Pět karet v posloupném pořadí jakékoliv barvy. Pozor: Eso může být nejvyšší i nejnižší 5♦ 4♥ 3♠ 2♦ A♦
Tři stejného druhu Tři karty stejné hodnoty 7♣ 7♥ 7♠ K♦ 2♠
Dva páry 2x2 karty stejné hodnoty (páry se musí lišit v hodnotě) A♣ A♦ 8♥ 8♠ Q♠
Jeden pár Dvě karty stejné hodnoty 9♥ 9♠ A♣ J♠ 4♥
High card Nejvyšší karta vyhrává, 2 je nejnižší a Eso nejvyšší A♦ 10♦ 9♠ 5♣ 4♣

Pokud více než jeden hráč. K vyhrání celého balíku musí hráči ukázat obě své karty, ikdyž k výhře jim stačí jen jedna karta.

Pokud 2 (a více) hráčů dostali stejnou kombinaci, hráč s nejvyššími kartami zvítězí podle následujících podmínek:

 • Pokud 2 (a více) hráčů mají pouze Vysokou kartu (žádná kombinace), nejvyšší karta vyhrává. Pokud 2 (a více) hráčů má stejně vysokou kartu, tak se započítává druhá nejvyšší karta.
 • Pokud 2 (a více) hráčů mají jeden pár, nejvyšší pár vyhrává. Pokud jsou nerozhodně, tak jsou posuzovány podle pravidla nejvyšší karty.
 • Pokud 2 (a více) hráčů mají dva páry, nejvyšší pár vyhrává. Pokud jsou nerozhodně, tak druhý nejvyšší pár vyhrává. Pokud i toto je nerozhodě, tak pátá karta vyhrává.
 • Pokud 2 (a více) hráčů mají Tři karty stejného druhu nebo Full house, nejvyšší trio vítězí. Pokud je to nerozhodně, tak nejvyšší pár (pouze Full house) nebo nejvyšší čtvrtá/pátá karta vyhrává.
 • Pokud 2 (a více) hráčů mají Flush nebo Straight, nejvyšší karta vyhrává. Pokud je tato karta nerozhodně, druhá nejvyšší karta vítězí atd. Výjimka: Eso v 5 4 3 2 Straightu je započítáno jako nejnižší k.
 • Pokud 2 (a více) hráčů mají Čtyři stejného druhu, nejvyšší kvartet vyhrává. Pokud je toto nerozhodně, pátá karta vyhrává.

Obecně platí tato pravidla: nejlepší z 5 karet vyhrává celý balík.

Zpět k obsahu